Award Shows

Grammy Nominations 2020: The Complete List

Grammy Nominations 2020: The Complete List
Getty

The 2020 Grammy® nominations have just been announced.

The year of Lizzo just got even better! She may be a first-time Grammy nominee, but she’s leading this year’s pack with eight nominations.

The “Truth Hurts” singer is in good company, with several other new artists also vying for their first Grammys.

Billie Eilish and Lil Nas X tied for second place with six nods each, and Maluma could pick up his first American Grammy for Best Latin Album for “11:11.”

Check out the full list below to see who else is up for a Grammy this year.

The Grammy Awards will be broadcast live from Staples Center in Los Angeles in January on CBS.

Record of the Year

  • "Hey, Ma," Bon Iver
  • "Bad Guy," Billie Eilish
  • "7 Rings," Ariana Grande
  • "Hard Place," H.E.R.
  • "Talk," Khalid
  • "Old Town Road," Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus
  • "Truth Hurts," Lizzo
  • "Sunflower," Post Malone & Swae Lee

Album of the Year

  • "I,I," Bon Iver
  • "Norman F---ing Rockwell!," Lana Del Rey
  • "When We All Fall Asleep, Where Do We Go?," Billie Eilish
  • "Thank U, Next," Ariana Grande
  • "I Used to Know Her," H.E.R.
  • "7," Lil Nas X
  • "Cuz I Love You (Deluxe)," Lizzo
  • "Father of the Bride," Vampire Weekend

Song of The Year

  • "Always Remember Us This Way," Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Lori McKenna, songwriters (Lady Gaga)
  • "Bad Guy," Billie Eilish O'Connell & Finneas O'Connell, songwriters (Billie Eilish)
  • "Bring My Flowers Now," Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
  • "Hard Place," Ruby Amanfu, Sam Ashworth, D. Arcelious Harris, H.E.R. & Rodney Jerkins, songwriters (H.E.R.)
  • "Lover," Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)
  • "Norman F---ing Rockwell," Jack Antonoff & Lana Del Rey, songwriters (Lana Del Rey)
  • "Someone You Loved," Tom Barnes, Lewis Capaldi, Pete Kelleher, Benjamin Kohn & Sam Roman, songwriters (Lewis Capaldi)
  • "Truth Hurts," Steven Cheung, Eric Frederic, Melissa Jefferson & Jesse Saint John, songwriters (Lizzo)

Best New Artist

  • Black Pumas
  • Billie Eilish
  • Lil Nas X
  • Lizzo
  • Maggie Rogers
  • Rosalia
  • Tank and the Bangas
  • Yola

Best Pop Solo Performance

  • "Spirit," Beyoncé
  • "Bad Guy," Billie Eilish
  • "7 Rings," Ariana Grande
  • "Truth Hurts," Lizzo
  • "You Need to Calm Down," Taylor Swift

Best Pop Duo/Group Performance

  • "Boyfriend," Ariana Grande & Social House
  • "Sucker," Jonas Brothers
  • "Old Town Road," Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus
  • "Sunflower," Post Malone & Swae Lee
  • "Senorita," Shawn Mendes & Camila Cabello

Best Traditional Pop Vocal Album

  • "Si," Andrea Bocelli
  • "Love (Deluxe Edition)," Michael Bublé
  • "Look Now," Elvis Costello & The Imposters
  • "A Legendary Christmas," John Legend
  • "Walls," Barbra Streisand

Best Pop Vocal Album

  • "The Lion King: The Gift," Beyoncé
  • "When We All Fall Asleep, Where Do We Go?," Billie Eilish
  • "Thank U, Next," Ariana Grande
  • "No. 6 Collaborations Project," Ed Sheeran
  • "Lover," Taylor Swift

Best Dance Recording

  • "Linked," Bonobo
  • "Got to Keep On," The Chemical Brothers
  • "Piece of Your Heart," Meduza Featuring Goodboys
  • "Underwater," Rufus Du Sol
  • "Midnight, Hour," Skrillex & Boys Noize Featuring Ty Dolla $ign Boys Noize & Skrillex
  • Best Dance/Electronic Album

  • "LP5," Apparat
  • "No Geography," The Chemical Brothers
  • "Hi This Is Flume (Mixtape)," Flume
  • "Solace," Rufus Du Sol
  • "Weather," Tycho

Best Contemporary Instrumental Album

  • "Ancestral Recall," Christian Scott aTunde Adjuah
  • "Star People Nation," Theo Croker
  • "Beat Music! Beat Music! Beat Music!," Mark Guiliana
  • "Elevate," Lettuce
  • "Mettavolution," Rodrigo y Gabriela

Best Rock Performance

  • "Pretty Waste," Bones UK
  • "This Land," Gary Clark Jr.
  • "History Repeats," Brittany Howard
  • "Woman," Karen O & Danger Mouse
  • "Too Bad," Rival Sons

Best Metal Performance

  • "Astorlus - The Great Octopus," Candlemass Featuring Tony Iommi
  • "Humanicide," Death Angel
  • "Bow Down," I Prevail
  • "Unleashed," Killswitch Engage
  • "7empest," Tool

Best Rock Song

  • "Fear Inoculum," Danny Carey, Justin Chancellor, Adam Jones & Maynard James Keenan, songwriters (Tool)
  • "Give Yourself a Try," George Daniel, Adam Hann, Matthew Healy & Ross MacDonald, songwriters (The 1975)
  • "Harmony Hall," Ezra Koenig, songwriter (Vampire Weekend)
  • "History Repeats," Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)
  • "This Land," Gary Clark Jr., songwriter (Gary Clark Jr.)

Best Rock Album

  • "Amo," Bring Me The Horizon
  • "Social Cues," Cage The Elephant
  • "In the End," The Cranberries
  • "Trauma," I Prevail
  • "Feral Roots," Rival Sons

Best Alternative Music Album

  • "U.F.O.F.," Big Thief
  • "Assume Form," James Blake
  • "I,I," Bon Iver
  • "Father of the Bride," Vampire Weekend
  • "Anima," Thom Yorke

Best R&B Performance

  • "Love Again," Daniel Caesar & Brandy
  • Could've Been," H.E.R. Featuring Bryson Tiller
  • "Exactly How I Feel," Lizzo Featuring Gucci Mane
  • "Roll Some Mo," Lucky Daye
  • "Come Home," Anderson .Paak Featuring André 3000

Best Traditional R&B Performance

  • "Time Today," BJ The Chicago Kid
  • "Steady Love," India.Arie
  • "Jerome," Lizzo
  • "Real Games," Lucky Daye
  • "Built for Love," PJ Morton Featuring Jazmine Sullivan

Best R&B Song

  • "Could've Been," Dernst Emile II, David “Swagg R’Celious” Harris, H.E.R. & Hue “Soundzfire” Strother, songwriters (H.E.R. Featuring Bryson Tiller)
  • "Look at Me Now," Emily King & Jeremy Most, songwriters (Emily King)
  • "No Guidance," Chris Brown, Tyler James Bryant, Nija Charles, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Michee Patrick Lebrun, Joshua Lewis, Noah Shebib & Teddy Walton, songwriters (Chris Brown Featuring Drake)
  • "Roll Some Mo," David Brown, Dernst Emile II & Peter Lee Johnson, songwriters (Lucky Daye)
  • "Sayso," PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring JoJo)

Best Urban Contemporary Album

  • "Apollo XXI," Steve Lacy
  • "Cuz I Love You (Deluxe)," Lizzo
  • "Overload," Georgia Anne Muldrow
  • "Saturn," Nao
  • "Being Human in Public," Jessie Reyez

Best R&B Album

  • "1123," BJ The Chicago Kid
  • "Painted," Lucky Daye
  • "Ella Mai," Ella Mai
  • "Paul," PJ Morton
  • "Ventura," Anderson .Paak

Best Rap Performance

  • "Middle Child," J. Cole
  • "Suge," DaBaby
  • "Down Bad," Dreamville Featuring J.I.D, Bas, J. Cole, EARTHGANG & Young Nudy
  • "Racks in the Middle," Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy
  • "Clout," Offset Featuring Cardi B

Best Rap/Sung Performance

  • "Higher," DJ Khaled Featuring Nipsey Hussle & John Legend
  • "Drip Too Hard," Lil Baby & Gunna
  • "Panini," Lil Nas X
  • "Ballin," Mustard Featuring Roddy Ricch
  • "The London," Young Thug Featuring J. Cole & Travis Scott

Best Rap Song

  • "Bad Idea," Chancelor Bennett, Cordae Dunston, Uforo Ebong & Daniel Hackett, songwriters (YBN Cordae Featuring Chance The Rapper)
  • "Gold Roses," Noel Cadastre, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Khristopher Riddick-Tynes, William Leonard Roberts II, Joshua Quinton Scruggs, Leon Thomas III & Ozan Yildirim, songwriters (Rick Ross Featuring Drake)
  • "A Lot," Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage Featuring J. Cole)
  • "Racks in the Middle," Ermias Asghedom, Dustin James Corbett, Greg Allen Davis, Chauncey Hollis, Jr. & Rodrick Moore, songwriters (Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy)
  • "Suge," DaBaby, Jetsonmade & Pooh Beatz, songwriters (DaBaby)

Best Rap Album

  • "Revenge of the Dreamers III," Dreamville
  • "Championships," Meek Mill
  • "I Am > I Was," 21 Savage
  • "Igor," Tyler, The Creator
  • "The Lost Boy," YBN Cordae

Best Country Solo Performance

  • "All Your'n," Tyler Childers
  • "Girl Goin' Nowhere," Ashley McBryde
  • "Ride Me Back Home," Willie Nelson
  • "God's Country," Blake Shelton
  • "Bring My Flowers Now," Tanya Tucker

Best Country Duo/Group Performance

  • "Brand New Man," Brooks & Dunn With Luke Combs
  • "I Don't Remember Me (Before You)," Brothers Osborne
  • "Speechless," Dan + Shay
  • "The Daughters," Little Big Town
  • "Common," Maren Morris Featuring Brandi Carlile

Best Country Song

  • "Bring My Flowers Now," Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
  • "Girl Goin' Nowhere," Jeremy Bussey & Ashley McBryde, songwriters (Ashley McBryde)
  • "It All Comes Out in the Wash," Miranda Lambert, Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Miranda Lambert)
  • "Some of It," Eric Church, Clint Daniels, Jeff Hyde & Bobby Pinson, songwriters (Eric Church)
  • "Speechless," Shay Mooney, Jordan Reynolds, Dan Smyers & Laura Veltz, songwriters (Dan + Shay)

Best Country Album

  • "Desperate Man," Eric Church
  • "Stronger Than the Truth," Reba McEntire
  • "Interstate Gospel," Pistol Annies
  • "Center Point Road," Thomas Rhett
  • "While I'm Livin'," Tanya Tucker

Best New Age Album

  • "Fairy Dreams," David Arkenstone
  • "Homage to Kindness," David Darling
  • "Wings," Peter Kater
  • "Verve," Sebastian Plano
  • "Deva," Deva Premal

Best Improvised Jazz Solo

  • "Elsewhere," Melissa Aldana, soloist
  • "Sozinho," Randy Brecker, soloist
  • "Tomorrow Is the Question," Julian Lage, soloist
  • "The Windup," Branford Marsalis, soloist
  • "Sightseeing," Christian McBride, soloist

Best Jazz Vocal Album

  • "Thirsty Ghost," Sara Gazarek
  • "Love & Liberation," Jazzmeia Horn
  • "Alone Together," Catherine Russell
  • "12 Little Spells," Esperanza Spalding
  • "Screenplay," The Tierney Sutton Band

Best Jazz Instrumental Album

  • "In the Key of the Universe," Joey DeFrancesco
  • "The Secret Between the Shadow and the Soul," Branford Marsalis Quartet
  • "Christian McBride's New Jawn," Christian McBride
  • "Finding Gabriel," Brad Mehldau
  • "Come What May," Joshua Redman Quartet

Best Large Jazz Ensemble Album

  • "Triple Helix," Anat Cohen Tentet
  • "Dance in Nowhere," Miho Hazama
  • "Hiding Out," Mike Holober & The Gotham Jazz Orchestra
  • "The Omni-American Book Club," Brian Lynch Big Band
  • "One Day Wonder," Terraza Big Band

Best Latin Jazz Album

  • "Antidote," Chick Corea & The Spanish Heart Band
  • "Sorte!," Music by John Finbury, Thalma de Freitas With Vitor Gonçalves, John Patitucci, Chico Pinheiro, Rogerio Boccato & Duduka Da Fonseca
  • "Una Noche Con Ruben Blades," Jazz At Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis & Rubén Blades
  • "Carib," David Sánchez
  • "Sonero: The Music of Ismael Rivera," Miguel Zenón

Best Gospel Performance/Song

  • "Love Theory," Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter
  • "Talkin' Bout Jesus," Gloria Gaynor Featuring Yolanda Adams; Bryan Fowler, Gloria Gaynor & Chris Stevens, songwriters
  • "See the Light," Travis Greene Featuring Jekalyn Carr
  • "Speak the Name," Koryn Hawthorne Featuring Natalie Grant
  • "This Is a Movie (Live)", Tasha Cobbs Leonard; Tony Brown, Brandon Lake, Tasha Cobbs Leonard & Nate Moore, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

  • "Only Jesus," Casting Crowns; Mark Hall, Bernie Herms & Matthew West, songwriters
  • "God Only Knows," for King & Country & Dolly Parton; Josh Kerr, Jordan Reynolds, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
  • "Haven't Seen It Yet," Danny Gokey; Danny Gokey, Ethan Hulse & Colby Wedgeworth, songwriters
  • "God's Not Done With You (Single Version)," Tauren Wells
  • "Rescue Story," Zach Williams; Ethan Hulse, Andrew Ripp, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

Best Gospel Album

  • "Long Live Love," Kirk Franklin
  • "Goshen," Donald Lawrence Presents The Tri -City Singers
  • "Tunnel Vision," Gene Moore
  • "Settle Here," William Murphy
  • "Something's Happening! A Christmas Album," CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album

  • "I Know a Ghost," Crowder
  • "Burn the Ships," for KING & COUNTRY
  • "Haven't Seen It Yet," Danny Gokey
  • "The Elements," TobyMac
  • "Holy Roar," Chris Tomlin

Best Roots Gospel Album

  • "Deeper Roots: Where the Bluegrass Grows," Steven Curtis Chapman
  • "Testimony," Gloria Gaynor
  • "Deeper Oceans," Joseph Habedank
  • "His Name Is Jesus," Tim Menzies
  • "Gonna Sing, Gonna Shout (Various Artists)," Jerry Salley, Producer

Best Latin Pop Album

  • "Vida," Luis Fonsi
  • "11:11," Maluma
  • "Montaner," Ricardo Montaner
  • "#ELDISCO," Alejandro Sanz
  • "Fantasia," Sebastian Yatra

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

  • "X 100Pre," Bad Bunny
  • "Oasis," J Balvin & Bad Bunny
  • "Indestructible," Flor De Toloache
  • "Almadura," iLe
  • "El Mal Querer," Rosalia

Best Regional Mexican Album (Including Tejano)

  • "Caminado," Joss Favela
  • "Percepcion," Intocable
  • "Poco a Poco," La Energia Norteña
  • "20 Aniversario," Mariachi Divas De Cindy Shea
  • "De Ayer Para Siempre," Mariachi Los Camperos

Best Tropical Latin Album

  • "Opus," Marc Anthony
  • "Tiempo Al Tiempo," Luis Enrique + C4 Trio
  • "Candela," Vicente García
  • "Literal," Juan Luis Guerra 4.40
  • "A Journey Through Cuban Music," Aymée Nuviola

Best American Roots Performance

  • "Saint Honesty," Sara Bareilles
  • "Father Mountain," Calexico And Iron & Wine
  • "I'm on My Way," Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi
  • "Call My Name," I'm With Her
  • "Faraway Look," Yola

Best American Roots Song

  • "Black Myself," Amythyst Kiah, songwriter (Our Native Daughters)
  • "Call My Name," Sarah Jarosz, Aoife O'Donovan & Sara Watkins, songwriters (I'm With Her)
  • "Crossing to Jerusalem," Rosanne Cash & John Leventhal, songwriters (Rosanne Cash)
  • "Faraway Look," Dan Auerbach, Yola Carter & Pat McLaughlin, songwriters (Yola)
  • "I Don't Wanna Ride the Rails No More," Vince Gill, songwriter (Vince Gill)

Best Americana Album

  • "Years to Burn," Calexico And Iron & Wine
  • "Who Are You Now," Madison Cunningham
  • "Oklahoma," Keb' Mo'
  • "Tales of America," J.S. Ondara
  • "Walk Through Fire," Yola

Best Bluegrass Album

  • "Tall Fiddler," Michael Cleveland
  • "Live in Prague, Czech Republic," Doyle Lawson & Quicksilver
  • "Toil, Tears & Trouble," The Po’ Ramblin’ Boys
  • "Royal Traveller," Missy Raines
  • "If You Can't Stand the Heat," Frank Solivan & Dirty Kitchen

Best Traditional Blues Album

  • "Kingfish," Christone "Kingfish" Ingram
  • "Tall, Dark & Handsome," Delbert McClinton & Self-Made Men
  • "Sitting on Top of the Blues," Bobby Rush
  • "Baby, Please Come Home," Jimmie Vaughan
  • "Spectacular Class," Jontavious Willis

Best Contemporary Blues Album

  • "This Land," Gary Clark Jr.
  • "Venom & Faith," Larkin Poe
  • "Brighter Days," Robert Randolph & The Family Band
  • "Somebody Save Me," Sugaray Rayford
  • "Keep On," Southern Avenue

Best Folk Album

  • "My Finest Work Yet," Andrew Bird
  • "Rearrange My Heart," Che Apalache
  • "Patty Griffin," Patty Griffin
  • "Evening Machines," Gregory Alan Isakov
  • "Front Porch," Joy Williams

Best Regional Roots Music Album

  • "Kalawai’Anui," Amy Hānaiali’i
  • "When It's Cold - Cree Round Dance Songs," Northern Cree
  • "Good Time," Ranky Tanky
  • "Recorded at the 2019 New Orleans Jazz & Heritage Festival," Rebirth Brass Band
  • "Hawaiian Lullaby," (Various Artists), Imua Garza & Kimié Miner, producers

Best Reggae Album

  • "Rapture," Koffee
  • "As I Am," Julian Marley
  • "The Final Battle: Sly & Robbie Vs. Roots Radics," Sly & Robbie & Roots Radics
  • "Mass Manipulation," Steel Pulse
  • "More Work to Be Done," Third World

Best World Music Album

  • "Gece," Altin Gün
  • "What Heat," Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley
  • "African Giant," Burna Boy
  • "Fanm D'Ayiti," Nathalie Joachim With Spektral Quartet
  • "Celia," Angelique Kidjo

Best Children's Music Album

  • "Ageless Songs for the Child Archetype," Jon Samson
  • "Flying High!," Caspar Babypants
  • "I Love Rainy Days," Daniel Tashian
  • "The Love," Alphabet Rockers
  • "Winterland," The Okee Dokee Brothers

Best Spoken Word Album

  • "Beastie Boys Book," (Various Artists) Michael Diamond, Adam Horovitz, Scott Sherratt & Dan Zitt, producers
  • "Becoming," Michelle Obama
  • "I.V. Catatonia: 20 Years as a Two-Time Cancer Survivor," Eric Alexandrakis
  • "Mr. Know-It-All," John Waters
  • "Sekou Andrews & The String Theory," Sekou Andrews & The String Theory

Best Comedy Album

  • "Quality Time," Jim Gaffigan
  • "Relatable," Ellen DeGeneres
  • "Right Now," Aziz Ansari
  • "Son of Patricia," Trevor Noah
  • "Sticks & Stones," Dave Chappelle
  • Best Musical Theater Album

  • "Ain't Too Proud: The Life and Times of the Temptations"
  • "Hadestown"
  • "Moulin Rouge! The Musical"
  • "The Music of Harry Potter and the Cursed Child - In Four Contemporary Suites"
  • "Oklahoma!"

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

  • "The Lion King: The Songs"
  • "Quentin Tarantino's Once Upon a Time in Hollywood"
  • "Rocketman"
  • "Spider-Man: Into the Spider-Verse"
  • "A Star Is Born"

Best Score Soundtrack for Visual Media

  • "Avengers: Endgame"
  • "Chernobyl"
  • "Game of Thrones: Season 8"
  • "The Lion King"
  • "Mary Poppins Returns"

Best Song Written for Visual Media

  • "The Ballad of the Lonesome Cowboy," From: Toy Story 4
  • "Girl in the Movies," From: Dumplin'
  • "I'll Never Love Again" (Film Version), From: A Star Is Born
  • "Sprit," From: The Lion King
  • "Suspirium," From: Suspiria

Best Instrumental Composition

  • "Begin Again," Fred Hersch, composer (Fred Hersch & The WDR Big Band Conducted By Vince Mendoza)
  • "Crucible for Crisis," Brian Lynch, composer (Brian Lynch Big Band)
  • "Love, A Beautiful Force," Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
  • "Star Wars: Galaxy's Edge Symphonic Suite," John Williams, composer (John Williams)
  • "Walkin' Funny," Christian McBride, composer (Christian McBride)

Best Arrangement, Instrumental or a Cappella

  • "Blue Skies," Kris Bowers, arranger (Kris Bowers)
  • "Hedwig's Theme," John Williams, arranger (Anne-Sophie Mutter & John Williams)
  • "La Novena," Emilio Solla, arranger (Emilio Solla Tango Jazz Orchestra)
  • "Love, a Beautiful Force," Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
  • "Moon River," Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)

Best Arrangement, Instruments and Vocals

  • "All Night Long," Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Jules Buckley, Take 6 & Metropole Orkest)
  • "Jolene," Geoff Keezer, arranger (Sara Gazarek)
  • "Marry Me a Little," Cyrille Aimée & Diego Figueiredo, arrangers (Cyrille Aimée)
  • "Over the Rainbow," Vince Mendoza, arranger (Trisha Yearwood)
  • "12 Little Spells (Thoracic Spine)," Esperanza Spalding, arranger (Esperanza Spalding)

Best Recording Package

  • Anonimas & Resilientes
  • Chris Cornell
  • Hold That Tiger
  • I,I
  • Intellexual

Best Boxed or Special Limited Edition Package

  • Anima
  • Gold in Brass Age
  • 1963: New Directions
  • The Radio Recordings 1939–1945
  • Woodstock: Back to the Garden - The Definitive 50th Anniversary Archive

Best Album Notes

  • The Complete Cuban Jam Session, Judy Cantor-Navas, album notes writer (Various Artists)
  • The Gospel According to Malaco, Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)
  • Pedal Steel + Four Corners, Brendan Greaves, album notes writer (Terry Allen And The Panhandle Mystery Band)
  • Pete Seeger: The Smithsonia Folkways Collection, Jeff Place, album notes writer (Pete Seeger)
  • Stax '68: A Memphis Story, Steve Greenberg, album notes writer (Various Artists)

Best Historical Album

  • "The Girl From Chicaksaw County- The Complete Capitol Masters," Andrew Batt & Kris Maher, compilation producers; Simon Gibson, mastering engineer (Bobbie Gentry)
  • "The Great Comeback: Horowitz at Carnegie Hall," Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers (Vladimir Horowitz)
  • "Kankyo Ongaku: Japanese Ambient, Environmental & New AGe MMusic 1980-1990," Spencer Doran, Yosuke Kitazawa, Douglas Macgowan & Matt Sullivan, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer (Various Artists)
  • "Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection," Jeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering engineer (Pete Seeger)
  • "Woodstock: Back to the Garden - The Definitive 50th Anniversary Archive," Brian Kehew, Steve Woolard & Andy Zax, compilation producers; Dave Schultz, mastering engineer, Brian Kehew, restoration engineer (Various Artists)

Best Engineered Album, Non-Classical

  • "All These Things," Tchad Blake, Adam Greenspan & Rodney Shearer, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl)
  • "Ella Mai," Chris "Shaggy" Ascher, Jaycen Joshua & David Pizzimenti, engineers; Chris Athens, mastering engineer (Ella Mai)
  • "Run Home Slow," Paul Butler & Sam Teskey, engineers; Joe Carra, mastering engineer (The Teskey Brothers)
  • "Scenery," Tom Elmhirst, Ben Kane & Jeremy Most, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Emily King)
  • "When We All Fall Asleep, Where Do We Go?," Rob Kinelski & Finneas O'Connell, engineers; John Greenham, mastering engineer (Billie Eilish)

Producer of the Year, Non-Classical

  • Jack Antonoff
  • Dan Auerbach
  • John Hill
  • Finneas
  • Ricky Reed

Best Remixed Recording

  • "I Rise (Tracy Young's Pride Intro Radio Remix)," Tracy Young, remixer (Madonna)
  • "Mother's Daughter (WukiI Remix)," Wuki, remixer (Miley Cyrus)
  • "The One (High Contrast Remix)," Lincoln Barrett, remixer (Jorja Smith)
  • "Swim (Ford. Remix)," Luc Bradford, remixer (Mild Minds)
  • "Work It (Soulwax Remix)," David Gerard C Dewaele & Stephen Antoine C Dewaele, remixers (Marie Davidson)

Best Immersive Audio Album

  • "Chain Tripping," Luke Argilla, immersive audio engineer; Jurgen Scharpf, immersive audio mastering engineer; Jona Bechtolt, Claire L. Evans & Rob Kieswetter, immersive audio producers (Yacht)
  • "Kverndokk: Smyphonic Dances," Jim Anderson, immersive audio engineer; Robert C. Ludwig, immersive audio mastering engineer; Ulrike Schwarz, immersive audio producer (Ken-David Masur & Stavanger Symphony Orchestra)
  • "Lux," Morten Lindberg, immersive audio engineer; Morten Lindberg, immersive audio mastering engineer; Morten Lindberg, immersive audio producer (Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor)
  • "The Orchestral Organ," Keith O. Johnson, immersive audio engineer; Keith O. Johnson, immersive audio mastering engineer; Marina A. Ledin & Victor Ledin, immersive audio producers (Jan Kraybill)
  • "The Savior," Bob Clearmountain, immersive audio engineer; Bob Ludwig, immersive audio mastering engineer; Michael Marquart & Dave Way, immersive audio producers (A Bad Think)
  • Best Engineered Album, Classical

  • "Aequa," Anna Throvaldsdottir, Daniel Shores, engineer; Daniel Shores, mastering engineer (International Contemporary Ensemble)
  • Bruckner: Symphony No. 9," Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • "Rachmaninoff," Hermitage Piano Trio, Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers;Keith O. Johnson, mastering engineer (Hermitage Piano Trio)
  • "Riley: Sun Rings," Leslie Ann Jones, engineer; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Kronos Quartet)
  • "Wolfe: Fire In My Mouth," Bob Hanlon & Lawrence Rock, engineers; Ian Good & Lawrence Rock, mastering engineers (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People's Chorus Of NY City & New York Philharmonic)

Producer of the Year, Classical

  • Blanton Alspaugh
  • James Ginsburg
  • Marina A. Ledin, Victor Ledin
  • Morten Lindberg
  • Dirk Sobotka

Best Orchestral Performance

  • Brucker, Symphony No. 9, Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • Copland: Billy the Kid; Grohg, Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
  • Norman: Sustain, Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
  • Transatlantic, Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
  • Weiberg: Symphonies Nos. 2 & 21, Mirga Gražinytė-Tyla, conductor (City Of Birmingham Symphony Orchestra & Kremerata Baltica)

Best Opera Recording

  • Benjamin: Lessons in Love & Violence, George Benjamin, conductor; Stéphane Degout, Barbara Hannigan, Peter Hoare & Gyula Orendt; James Whitbourn, producer (Orchestra Of The Royal Opera House)
  • Berg: Wozzeck, Marc Albrecht, conductor; Christopher Maltman & Eva-Maria Westbroek; François Roussillon, producer (Netherlands Philharmonic Orchestra; Chorus Of Dutch National Opera)
  • Charpentier: Les Arts Florissants; Les Plaisirs De Versailles, Paul O'Dette & Stephen Stubbs, conductors; Jesse Blumberg, Teresa Wakim & Virginia Warnken; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Chamber Ensemble; Boston Early Music Festival Vocal Ensemble)
  • Picker: Fantastic Mr. Fox, Gil Rose, conductor; John Brancy, Andrew Craig Brown, Gabriel Preisser, Krista River & Edwin Vega; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Boston Children's Chorus)
  • Wagner: Lohengrin, Christian Thielemann, conductor; Piotr Beczała, Anja

Best Choral Performance

  • Boyle: Voyages, Donald Nally, conductor (The Crossing)
  • Durufle: Complete Chroral Works, Robert Simpson, conductor (Ken Cowan; Houston Chamber Choir)
  • The Hope of Loving, Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare)
  • Sander: The Divine Liturgy of St. John Chrysostom, Peter Jermihov, conductor (Evan Bravos, Vadim Gan, Kevin Keys, Glenn Miller & Daniel Shirley; PaTRAM Institute Singers)
  • Smith, K.: The Arc in the Sky, Donald Nally, conductor (The Crossing)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • Cerrone, The Pieces That Fall to Earth, Christopher Rountree & Wild Up
  • Freedom & Faith, PUBLIQuartet
  • Perpetulum, Third Coast Percussion
  • Rachmaninoff - Hermitage Piano Trio, Hermitage Piano Trio
  • Shaw Orange, Attacca Quartet

Best Classical Instrumental Solo

  • "The Berlin Recital," Yuja Wang
  • "Higdon: Harp Concerto," Yolanda Kondonassis; Ward Stare, conductor (The Rochester Philharmonic Orchestra)
  • "Marsalis: Violin Concerto; Fiddle Dance Suite," Nicola Benedetti; Cristian Măcelaru, conductor (Philadelphia Orchestra)
  • "The Orchestral Organ," Jan Kraybill
  • "Torke: Sky, Concerto for Violin," Tessa Lark; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)

Best Classical Solo Vocal Album

  • The Edge of Silence - Works for Voice by Gyorgy Kurtag, Susan Narucki (Donald Berman, Curtis Macomber, Kathryn Schulmeister & Nicholas Tolle)
  • Himmelsmusik, Philippe Jaroussky & Céline Scheen; Christina Pluhar, conductor; L’Arpeggiata, ensemble (Jesús Rodil & Dingle Yandell)
  • Schumann: Liederkreis Op. 24, Kerner-Lieder Op. 35, Matthias Goerne; Leif Ove Andsnes, accompanist
  • Songplay, Joyce DiDonato; Chuck Israels, Jimmy Madison, Charlie Porter & Craig Terry, accompanists (Steve Barnett & Lautaro Greco)
  • A Te, O Cara, Stephen Costello; Constantine Orbelian, conductor (Kaunas City Symphony Orchestra)

Best Classical Compendium

  • American Originals 1918, John Morris Russell, conductor; Elaine Martone, producer
  • Leshnoff: Symphony No. 4 'Heichalos'; Guitar Concerto; Starburst, Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
  • Meltzer: Songs and Structures, Paul Appleby & Natalia Katyukova; Silas Brown & Harold Meltzer, producers
  • The Poetry of Places, Nadia Shpachenko; Marina A. Ledin & Victor Ledin, producers
  • Saariaho: True Fire; Trans; Ciel D'Hiver, Hannu Lintu, conductor; Laura Heikinheimo, producer

Best Classical Composition

  • Berme: Migration Series For Jazz Ensemble & Orchestra, Derek Bermel, composer (Derek Bermel, Ted Nash, David Alan Miller, Juilliard Jazz Orchestra & Albany Symphony Orchestra)
  • Higdon: Harp Concerto, Jennifer Higdon, composer (Yolanda Kondonassis, Ward Stare & The Rochester Philharmonic Orchestra)
  • Marsalis: Violin Concerto in D Major, Wynton Marsalis, composer (Nicola Benedetti, Cristian Măcelaru & Philadelphia Orchestra)
  • Norman: Sustain, Andrew Norman, composer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
  • Shaw: Orange, Caroline Shaw, composer (Attacca Quartet)
  • Wolfe: Fire in My Mouth, Julia Wolfe, composer (Jaap Van Zweden, Francisco J.Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People's Chorus Of NY City & New York Philharmonic)

Best Music Video

  • "We've Got to Try," The Chemical Brothers
  • "This Land," Gary Clark Jr.
  • "Cellophane," FKA twigs
  • "Old Town Road (Official Movie)," Lil Nas X & Billy Ray Cyrus
  • "Glad He's Gone," Tove Lo

Best Music Film

  • Homecoming
  • Remember My Name
  • Birth of the Cool
  • Shangri-La
  • Anima

Comments