Award Shows

Emmys Winners 2016: The Complete List — Updated Live!

Emmys Winners 2016: The Complete List — Updated Live!

The complete list of nominees and winners for the 2016 Emmys:

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

  • Kyle Chandler, "Bloodline"
  • Matthew Rhys, "The Americans"
  • Rami Malek, "Mr. Robot" — WINNER
  • Bob Odenkirk, "Better Call Saul"
  • Liev Schreiber, "Ray Donovan"
  • Kevin Spacey, "House of Cards"

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Claire Danes, "Homeland"
  • Viola Davis, "How to Get Away with Murder"
  • Taraji P. Henson, "Empire"
  • Tatiana Maslany, "Orphan Black" — WINNER
  • Keri Russell, "The Americans"
  • Robin Wright, "House of Cards"

Outstanding Lead Actor in a Mini-series

  • Bryan Cranston, "All the Way"
  • Benedict Cumberbatch, "Sherlock: The Abominable Bride (Masterpiece)"
  • Idris Elba, "Luther"
  • Cuba Gooding Jr, "The People v. O.J. Simpson: American Crime Story"
  • Tom Hiddleston, "The Night Manager"
  • Courtney B. Vance, "The People v. O.J. Simpson: American Crime Story" - WINNER

Outstanding Limited Series

  • "American Crime"
  • "Fargo"
  • "The Night Manager"
  • "The People v. OJ Simpson: American Crime Story" — WINNER
  • "Roots"

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

  • Anthony Anderson, "Black-ish"
  • Aziz Ansari, "Master of None"
  • Will Forte, "The Last Man on Earth"
  • William H. Macy, "Shameless"
  • Thomas Middleditch, "Silicon Valley"
  • Jeffrey Tambor, "Transparent" — WINNER

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

  • Ellie Kemper, "Unbreakable Kimmy Schmidt"
  • Julia Louis-Dreyfus, "Veep" — WINNER
  • Laurie Metcalf, "Getting On"
  • Tracee Ellis Ross, "Black-ish"
  • Amy Schumer, "Inside Amy Schumer"
  • Lily Tomlin, "Grace and Frankie"

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Louie Anderson, "Baskets" — WINNER
  • Andre Braugher, "Brooklyn Nine-Nine"
  • Tituss Burgess, "Unbreakable Kimmy Schmidt"
  • Ty Burrell, "Modern Family"
  • Tony Hale, "Veep"
  • Keegan-Michael Key, "Key & Peele"
  • Matt Walsh, "Veep"

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Anna Chlumsky, "Veep"
  • Allison Janney, "Mom"
  • Kate McKinnon, "Saturday Night Live" — WINNER
  • Gabby Hoffman, "Transparent"
  • Judith Light, "Transparent"
  • Niecy Nash, "Getting On"

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

  • Larry David, "Saturday Night Live"
  • Peter Scolari, "Girls" — WINNER
  • Tracy Morgan, "Saturday Night Live"
  • Martin Mull, "Veep"
  • Bob Newhart, "The Big Bang Theory"
  • Bradley Whitford, "Transparent"

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

  • Christine Baranski, "The Big Bang Theory"
  • Tina Fey & Amy Poehler, "Saturday Night Live" — WINNER
  • Melora Hardin, "Transparent"
  • Melissa McCarthy, "Saturday Night Live"
  • Laurie Metcalf, "The Big Bang Theory"
  • Amy Schumer, "Saturday Night Live"

Lead Actress in a Limited Series or Movie

  • Kirsten Dunst – "Fargo"
  • Felicity Huffman – "American Crime"
  • Audra McDonald – "Lady Day at Emerson’s Bar and Grill"
  • Sarah Paulson – "The People v. O.J. Simpson: American Crime Story" — WINNER
  • Lili Taylor – "American Crime"
  • Kerry Washington – "Confirmation"

Outstanding Reality Series

  • "The Amazing Race"
  • "American Ninja Warrior"
  • "Dancing with the Stars"
  • "Project Runway"
  • "Top Chef"
  • "The Voice" — WINNER

Outstanding Writing for a Variety Special

  • "Amy Schumer: Live at the Apollo"
  • "John Mulaney: The Comeback Kid"
  • "Patton Oswalt: Talking for Clapping" — WINNER
  • "Tig Notaro: Boyish Girl Interrupted"
  • "Triumph's Election Special 2016"

Outstanding Variety Talk Series

  • "Comedians in Cars Getting Coffee"
  • "Jimmy Kimmel Live"
  • "Last Week Tonight with John Oliver" — WINNER
  • "The Late Late Show with James Corden"
  • "Real Time with Bill Maher"
  • "The Tonight Show starring Jimmy Fallon"

Outstanding TV Movie

  • "A Very Murray Christmas"
  • "All The Way"
  • "Confirmation"
  • "Luther"
  • "Sherlock: The Abominable Bride (Masterpiece)" — WINNER

Outstanding Comedy Series

  • "Black-ish"
  • "Master of None"
  • "Modern Family"
  • "Silicon Valley"
  • "Transparent"
  • "Unbreakable Kimmy Schmidt"
  • "Veep" — WINNER

Outstanding Drama Series

  • "The Americans"
  • "Better Call Saul"
  • "Downton Abbey"
  • "Game of Thrones" — WINNER
  • "Homeland"
  • "House of Cards"
  • "Mr. Robot"

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Jonathan Banks, "Better Call Saul"
  • Kit Harington, "Game of Thrones"
  • Jon Voight, "Ray Donovan"
  • Peter Dinklage, "Game of Thrones"
  • Michael Kelly, "House of Cards"
  • Ben Mendelsohn, "Bloodline" — WINNER

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Emilia Clarke, "Game of Thrones"
  • Lena Headey, "Game of Thrones"
  • Maggie Smith, "Downton Abbey" — WINNER
  • Maura Tierney, "The Affair"
  • Constance Zimmer, "Unreal"
  • Maisie Williams, "Game of Thrones"

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

  • Sterling K. Brown, "The People v. O.J. Simpson: American Crime Story" — WINNER
  • Hugh Laurie, "The Night Manager"
  • Jesse Plemons, "Fargo"
  • David Schwimmer, "The People v. O.J. Simpson: American Crime Story"
  • John Travolta, "The People v. O.J. Simpson: American Crime Story"
  • Bokeem Woodbine, "Fargo"

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

  • Kathy Bates, "American Horror Story: Hotel"
  • Olivia Colman, "The Night Manager"
  • Regina King, "American Crime" — WINNER
  • Melissa Leo, "All The Way"
  • Sarah Paulson, "American Horror Story: Hotel"
  • Jean Smart, "Fargo"

Outstanding Writing in a Limited Series, Movie, or Dramatic Special

  • Scott Alexander & Larry Karaszewski, "The People vs. O.J. Simpson: American Crime Story" ("From the Ashes of Tragedy")
  • Joe Robert Cole, "The People v. O.J. Simpson: American Crime Story" ("The Race Card")
  • Bob DeLaurentis, "Fargo" ("Loplop")
  • D.V. DeVincentis, "The People v. O.J. Simpson: American Crime Story" ("Marcia, Marcia, Marcia") — WINNER
  • David Farr, "The Night Manager"
  • Noah Hawley, "Fargo" ("Palindrome")

Outstanding Directing for a Limited Series, Movie, or Dramatic Special

  • Susanne Bier, "The Night Manager" — WINNER
  • Noah Hawley, "Fargo" ("Before the Law")
  • Anthony Hemingway, "The People v. O.J. Simpson: American Crime Story" ("Manna from Heaven")
  • Ryan Murphy, "The People v. O.J. Simpson: American Crime Story" ("From the Ashes of Tragedy")
  • Jay Roach, "All the Way"
  • John Singleton, "The People v. O.J. Simpson: American Crime Story" ("The Race Card")

Outstanding Directing for a Comedy Series

  • "Master Of None" ("Parents")
  • "Silicon Valley" ("Daily Active Users")
  • "Silicon Valley" ("Founder Friendly")
  • "Transparent" ("Man On The Land") — WINNER
  • "Veep" ("Kissing Your Sister")
  • "Veep" ("Morning After")
  • Veep ("Mother")

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

  • Mahershala Ali, "House Of Cards"
  • Hank Azaria, "Ray Donovan" — WINNER
  • Reg E. Cathey, "House Of Cards"
  • Michael J. Fox, "The Good Wife"
  • Paul Sparks, "House Of Cards"
  • Max von Sydow, "Game Of Thrones"

Outstanding Writing for a Comedy Series

  • "Catastrophe" ("Episode 1")
  • "Master Of None" ("Parents") — WINNER
  • "Silicon Valley" ("Founder Friendly")
  • "Silicon Valley" ("The Uptick")
  • "Veep" ("Morning After")
  • "Veep" ("Mother")

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

  • Ellen Burstyn, "House Of Cards"
  • Allison Janney, "Masters Of Sex"
  • Margo Martindale, "The Americans" — WINNER
  • Laurie Metcalf, "Horace And Pete"
  • Molly Parker, "House Of Cards"
  • Carrie Preston, "The Good Wife"

Outstanding Writing for a Drama Series

  • "The Americans" ("Persona Non Grata")
  • "Downton Abbey" ("Episode 8")
  • "Game of Thrones" ("Battle Of The Bastards") — WINNER
  • "The Good Wife" ("End")
  • "Mr. Robot" ("eps1.0_hellofriend.mov")
  • "UnREAL" ("Return")

Outstanding Directing for a Drama Series

  • "Downton Abbey" ("Episode 9")
  • "Game Of Thrones" ("Battle Of The Bastards") — WINNER
  • "Game Of Thrones" ("The Door")
  • "Homeland" ("The Tradition Of Hospitality")
  • "The Knick" ("This Is All We Are")
  • "Ray Donovan" ("Exsuscito")

Outstanding Writing for a Variety Series

  • "Full Frontal With Samantha Bee"
  • "Inside Amy Schumer"
  • "Key & Peele"
  • "Last Week Tonight With John Oliver"
  • "Portlandia"
  • "Saturday Night Live"

Outstanding Directing for a Variety Series

  • "Inside Amy Schumer"
  • "Last Week Tonight With John Oliver"
  • "The Late Late Show With James Corden"
  • "Saturday Night Live"
  • "The Tonight Show Starring Jimmy Fallon"

Outstanding Special Class Program

  • "Grease Live!" — WINNER
  • "73rd Golden Globe Awards"
  • "The Oscars"
  • "Super Bowl 50 Halftime Show"
  • "69th Annual Tony Awards"
Outstanding Directing for a Variety Special
  • "Adele Live in New York City"
  • "Amy Schumer: Live at the Apollo"
  • "58th Grammy Awards"
  • "Grease: Live" — WINNER
  • "The Kennedy Center Honors"
  • "Lemonade"

Outstanding Variety Special

  • "The Late Late Show Carpool Karaoke Prime Time Special" — WINNER
  • "Adele Live in New York City"
  • "Amy Schumer: Live at the Apollo"
  • "Kennedy Center Honors"
  • "Lemonade"

Outstanding Variety Sketch Series

  • "Documentary Now!"
  • "Drunk History"
  • "Inside Amy Schumer"
  • "Key & Peele" — WINNER
  • "Portlandia"
  • "Saturday Night Live"

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition

  • RuPaul Charles, "RuPaul's Drag Race" — WINNER
  • Ryan Seacrest, "American Idol"
  • Tom Bergeron, "Dancing With the Stars"
  • Jane Lynch, "Hollywood Game Nights"
  • Steve Harvey, "Little Big Shots"
  • Heidi Klum & Tim Gunn, "Project Runway"

Outstanding Structured Reality Program

  • "Shark Tank" — WINNER
  • "Antiques Roadshow"
  • "Diners, Drive-Ins and Dives"
  • "Lip Sync Battle"
  • "MythBusters"
  • "Undercover Boss"

Outstanding Unstructured Reality Program

  • "Born This Way" — WINNER
  • "Deadliest Catch"
  • "Gaycation with Ellen Page"
  • "Intervention"
  • "Project Greenlicht"
  • "United Shades of America"

Outstanding Documentary or Nonfiction Special

  • "What Happened, Miss Simone?" — WINNER
  • "Becoming Mike Nichols"
  • "Everything is Copy"
  • "Listen to Me Marlon"
  • "Mapplethorpe: Look at the Pictures"

Outstanding Documentary or Nonfiction Series

  • "Making a Murderer" — WINNER
  • "American Masters"
  • "Chef's Table"
  • "The Seventies"
  • "Woman with Gloria Steinem"

Outstanding Informational Series or Special

  • "Anthony Bourdain: Parts Unknown" — WINNER
  • "Inside the Actors Studio"
  • "Star Talk with Neil deGrasse Tyson"
  • "The Story of God with Morgan Freeman"
  • "Vice"

Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series

  • Rob Corddry, "Childrens Hospital" — WINNER
  • Rob Huebel, "Childrens Hospital"
  • Lou Diamond Phillips, "The Crossroads of History"
  • Oscar Nuñez, "The Crossroads of History"
  • Jack McBrayer, "Your Pretty Face Is Going to Hell"

Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series

  • Patrika Darbo, "Acting Dead" — WINNER
  • Erinn Hayes, "Childrens Hospital"
  • Janet Varney, "Everyone's Crazy But Us"
  • Michelle Ang, "Fear the Walking Dead: Flight 462"
  • Tracie Thoms, "Send Me: an original web series"

Outstanding Character Voice-Over Performance

  • Seth MacFarlane, "Family Guy" — WINNER
  • Trey Parker, "South Park"
  • Matt Stone, "South Park"
  • Keegan-Michael Key, "SuperMansion"
  • Chris Pine, "SuperMansion"

Outstanding Animated Program

  • "Archer" — WINNER
  • "Bob's Burgers"
  • "Phineas and Ferb"
  • "The Simpsons"
  • "South Park"

Outstanding Short-Form Animated Program

  • "Adventure Time"
  • "The Powerpuff Girls"
  • "Robot Chicken" — WINNER
  • "SpongeBob SquarePants"
  • "Steven Universe"

Comments