Award Shows

Emmy Winners 2018: The List!

Emmy Winners 2018: The List!
NBC

The complete list of nominees and winners for the 2018 Emmys, updated live!

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

  • Antonio Banderas (“Genius: Picasso”)
  • Darren Criss (“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”) WINNER
  • Benedict Cumberbatch (“Patrick Melrose”)
  • Jeff Daniels (“The Looming Tower”)
  • John Legend (“Jesus Christ Superstar”)
  • Jesse Plemons (“USS Callister”)

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

  • Laura Dern (“The Tale”)
  • Jessica Biel (“The Sinner”)
  • Michelle Dockery (“Godless”)
  • Edie Falco (“The Menendez Murders”)
  • Regina King (“Seven Seconds”) WINNER
  • Sarah Paulson (“American Horror Story: Cult”)

Outstanding Drama Series

  • "The Handmaid’s Tale" (Hulu)
  • "Game of Thrones" (HBO) WINNER
  • "This Is Us" (NBC)
  • "The Crown" (Netflix)
  • "The Americans" (FX)
  • "Stranger Things" (Netflix)
  • "Westworld" (HBO)

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

  • Jason Bateman (“Ozark”)
  • Sterling K. Brown (“This Is Us”)
  • Ed Harris (“Westworld”)
  • Matthew Rhys (“The Americans”) WINNER
  • Milo Ventimiglia (“This Is Us”)
  • Jeffrey Wright (“Westworld”)

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Claire Foy (“The Crown”) WINNER
  • Tatiana Maslany (“Orphan Black”)
  • Elisabeth Moss (“The Handmaid’s Tale”)
  • Sandra Oh (“Killing Eve”)
  • Keri Russell (“The Americans”)
  • Evan Rachel Wood (“Westworld”)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Nikolaj Coster-Waldau (“Game of Thrones”)
  • Peter Dinklage (“Game of Thrones”) WINNER
  • Joseph Fiennes (“The Handmaid’s Tale”)
  • David Harbour (“Stranger Things”)
  • Mandy Patinkin (“Homeland”)
  • Matt Smith (“The Crown”)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Alexis Bledel (“The Handmaid’s Tale”)
  • Millie Bobby Brown (“Stranger Things”)
  • Ann Dowd (“The Handmaid’s Tale”)
  • Lena Headey (“Game of Thrones”)
  • Thandie Newton (“Westworld”) WINNER
  • Yvonne Strahovski (“The Handmaid’s Tale”)

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

  • F. Murray Abraham ("Homeland")
  • Cameron Britton ("Mindhunter")
  • Matthew Goode ("The Crown")
  • Gerald McRaney ("This Is Us")
  • Ron Cephas Jones ("This Is Us") WINNER
  • Jimmi Simpson ("Westworld")

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

  • Samira Wiley ("The Handmaid’s Tale") WINNER
  • Diana Rigg ("Game of Thrones")
  • Cicely Tyson ("How To Get Away With Murder")
  • Kelly Jernette ("The Handmaid’s Tale")
  • Viola Davis ("Scandal")
  • Cherry Jones ("The Handmaid’s Tale")

Outstanding Comedy Series

  • “Atlanta” (FX)
  • “Barry” (HBO)
  • “Black-ish” (ABC)
  • “Curb Your Enthusiasm” (HBO)
  • “GLOW” (Netflix)
  • “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) WINNER
  • “Silicon Valley” (HBO)
  • "The Unbreakable Kimmy Schmidt" (Netflix)

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

  • Donald Glover (“Atlanta”)
  • Bill Hader (“Barry”) WINNER
  • Anthony Anderson (“Black-ish”)
  • William H. Macy (“Shameless”)
  • Larry David (“Curb Your Enthusiasm”)
  • Ted Danson (“The Good Place”)

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

  • Pamela Adlon (“Better Things”)
  • Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”) WINNER
  • Tracee Ellis Ross (“Black-ish”)
  • Allison Janney (“Mom”)
  • Lily Tomlin (“Grace and Frankie”)
  • Issa Rae (“Insecure”)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Louie Anderson (“Baskets”)
  • Alec Baldwin (“Saturday Night Live”)
  • Tituss Burgess (“Unbreakable Kimmy Schmidt”)
  • Tony Shalhoub (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
  • Kenan Thompson (“Saturday Night Live”)
  • Henry Winkler (“Barry”) WINNER

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Zazie Beetz (“Atlanta”)
  • Alex Borstein (“The Marvelous Mrs. Maisel”) WINNER
  • Aidy Bryant (“Saturday Night Live”)
  • Betty Gilpin (“GLOW”)
  • Leslie Jones (“Saturday Night Live”)
  • Kate McKinnon (“Saturday Night Live”)
  • Laurie Metcalf (“Roseanne”)
  • Megan Mullally (“Will & Grace”)

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

  • Sterling K. Brown ("Brooklyn Nine-Nine")
  • Lin-Manuel Miranda ("Curb Your Enthusiasm")
  • Bill Hader ("Saturday Night Live")
  • Donald Glover ("Saturday Night Live")
  • Bryan Cranston ("Curb Your Enthusiasm")
  • Katt Williams ("Atlanta") WINNER

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

  • Tina Fey ("Saturday Night Live")
  • Tiffany Haddish ("Saturday Night Live") WINNER
  • Wanda Sykes ("black-ish")
  • Maya Rudolph ("The Good Place")
  • Molly Shannon ("Will & Grace")
  • Jane Lynch ("The Marvelous Mrs. Maisel")

Outstanding Limited Series

  • "The Alienist"
  • "The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story" WINNER
  • "Genius: Picasso"
  • "Godless"
  • "Patrick Melrose"

Outstanding Reality Program

  • “The Amazing Race”
  • “American Ninja Warrior”
  • “Project Runway”
  • “RuPaul’s Drag Race” WINNER
  • “Top Chef”
  • “The Voice”

Outstanding Variety/Talk Series

  • "The Daily Show With Trevor Noah"
  • "Full Frontal With Samantha Bee"
  • "Jimmy Kimmel Live"
  • "Last Week Tonight with John Oliver" WINNER
  • "The Late Late Show with James Corden"
  • "The Late Show with Stephen Colbert"

Outstanding Variety Sketch Series

  • “Saturday Night Live” (NBC) WINNER
  • “Portlandia” (IFC)
  • “Drunk History” (Comedy Central)
  • “Tracey Ullman’s Show” (HBO)
  • “At Home with Amy Sedaris” (TruTV)
  • “I Love You, America” (Hulu)

Structured Reality Program

  • “Antiques Roadshow” (PBS)
  • “Fixer Upper” (HGTV)
  • “Lip Sync Battle” (Paramount)
  • “Queer Eye” (Netflix) WINNER
  • “Shark Tank” (ABC)
  • “Who Do You Think You Are?” (TLC)

Unstructured Reality Program

  • “Born This Way” (A&E)
  • “Deadliest Catch” (Discovery)
  • “Intervention” (A&E)
  • “Naked and Afraid” (Discovery Channel)
  • “RuPaul’s Drag Race: Untucked” (VH1)
  • “United Shades of America with W. Kamau Bell” (CNN) WINNER

Host for Reality/Reality Competition Program

  • W. Kamau Bell (“United Shades of America with W. Kamau Bell”)
  • Ellen DeGeneres (“Ellen’s Game of Games”)
  • RuPaul Charles (“RuPaul’s Drag Race”) WINNER
  • Heidi Klum and Tim Gunn (“Project Runway”)
  • Jane Lynch (“Hollywood Game Night”)

Outstanding Television Movie

  • “Fahrenheit 451” (HBO)
  • “Flint” (Lifetime)
  • “Paterno” (HBO)
  • “The Tale” (HBO)
  • “Black Mirror: USS Callister” (Netflix) WINNER

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

  • Jeff Daniels (“Godless”) WINNER
  • Brandon Victor Dixon (“Jesus Christ Superstar”)
  • John Leguizamo (“Waco”)
  • Ricky Martin (“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”)
  • Edgar Ramirez (“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”)
  • Michael Stuhlbarg (“The Looming Tower”)
  • Finn Wittrock (“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”)

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

  • Sara Bareilles (“Jesus Christ Superstar Live in Concert”)
  • Penélope Cruz (“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”)
  • Judith Light (“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”)
  • Adina Porter (“American Horror Story: Cult”)
  • Merritt Wever (“Godless”) WINNER
  • Letitia Wright (“Black Museum (Black Mirror)")

Comments