Award Shows

Emmy Winners 2017: The Complete List!

Emmy Winners 2017: The Complete List!
CBS/Emmys

The complete list of nominees and winners for the 2017 Emmys updated live!

Outstanding Drama Series

  • "Better Call Saul"
  • "The Crown"
  • "The Handmaid’s Tale" - WINNER
  • "House of Cards"
  • "Stranger Things"
  • "This Is Us"
  • "Westworld"

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Viola Davis, "How to Get Away With Murder"
  • Claire Foy, "The Crown"
  • Elisabeth Moss, "The Handmaid’s Tale" - WINNER
  • Keri Russell, "The Americans"
  • Evan Rachel Wood, "Westworld"
  • Robin Wright, "House of Cards"

Outstanding Lead Actor for a Drama Series

  • Sterling K. Brown, "This Is Us" - WINNER
  • Anthony Hopkins, "Westworld"
  • Bob Odenkirk, “Better Call Saul”
  • Matthew Rhys, "The Americans"
  • Liev Schreiber, "Ray Donovan"
  • Kevin Spacey, "House of Cards"
  • Milo Ventimiglia, "This Is Us"

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Uzo Aduba, "Orange Is the New Black"
  • Millie Bobby Brown, "Stranger Things"
  • Ann Dowd, "The Handmaid's Tale" - WINNER
  • Chrissy Metz, "This Is Us"
  • Thandie Newton, "Westworld"
  • Samira Wiley, "The Handmaid's Tale"

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Jonathan Banks, "Better Call Saul"
  • David Harbour, "Stranger Things"
  • Ron Cephas Jones, "This Is Us"
  • Michael Kelly, "House of Cards"
  • John Lithgow, "The Crown" - WINNER
  • Mandy Patinkin, "Homeland"
  • Jeffrey Wright, "Westworld"

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

  • Hank Azaria, "Ray Donovan"
  • Brian Tyree Henry, "This Is Us"
  • Gerald McRaney, "This Is Us" — WINNER
  • Ben Mendelsohn, "Bloodline"
  • Denis O’Hare, "This Is Us"
  • B.D. Wong, "Mr. Robot"

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

  • Alexis Bledel, "The Handmaid’s Tale" — WINNER
  • Laverne Cox, "Orange is the New Black"
  • Ann Dowd, "The Leftovers"
  • Shannon Purser, "Stranger Things"
  • Cicely Tyson, "How to Get Away with Murder"
  • Alison Wright, "The Americans"

Outstanding Writing for a Drama Series

  • Duffer Brothers, "Stranger Things"
  • Lisa Joy & Jonathan Nolan, "Westworld"
  • Bruce Miller, "The Handmaid's Tale" - WINNER
  • Peter Morgan, "The Crown"
  • Gordon Smith, "Better Call Saul"

Outstanding Directing for a Drama Series

  • Stephen Daldry, "The Crown"
  • Kate Dennis, "The Handmaid's Tale"
  • Duffer Brothers, "Stranger Things"
  • Vince Gilligan, "Better Call Saul"
  • Lesli Linka Glatter, "Homeland"
  • Reed Morano, "The Handmaid's Tale" - WINNER
  • Jonathan Nolan, "Westworld"

Outstanding Comedy Series

  • "Atlanta"
  • "Black-ish"
  • "Master of None"
  • "Modern Family
  • "Silicon Valley"
  • "Unbreakable Kimmy Schmidt"
  • "Veep" - WINNER

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

  • Pamela Adlon, "Better Things"
  • Jane Fonda, "Grace and Frankie"
  • Allison Janney, "Mom"
  • Ellie Kemper, "Unbreakable Kimmy Schmidt"
  • Julia Louis-Dreyfus, "Veep" - WINNER
  • Tracee Ellis Ross, "Black-ish"
  • Lily Tomlin, "Grace and Frankie"

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

  • Anthony Anderson, "Black-ish"
  • Aziz Ansari, "Master of None"
  • Zach Galifianakis, "Baskets"
  • Donald Glover, "Atlanta" - WINNER
  • William H. Macy, "Shameless"
  • Jeffrey Tambor, "Transparent"

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Louie Anderson, "Baskets"
  • Alec Baldwin, "Saturday Night Live" - WINNER
  • Tituss Burgess, "Unbreakable Kimmy Schmidt"
  • Ty Burrell, Modern Family"
  • Tony Hale, "Veep"
  • Matt Walsh, "Veep"

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Vanessa Bayer, "Saturday Night Live"
  • Anna Chlumsky, "Veep"
  • Kathryn Hahn, "Transparent"
  • Leslie Jones, "Saturday Night Live"
  • Judith Light, "Transparent"
  • Kate McKinnon, "Saturday Night Live" - WINNER

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

  • Riz Ahmed, "Girls"
  • Dave Chappelle, "Saturday Night Live" — WINNER
  • Tom Hanks, "Saturday Night Live"
  • Hugh Laurie, "Veep"
  • Lin-Manuel Miranda, "Saturday Night Live"
  • Matthew Rhys, "Girls"

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

  • Becky Ann Baker, "Girls"
  • Angela Bassett, "Master of None"
  • Carrie Fisher, "Catastrophe"
  • Melissa McCarthy, "Saturday Night Live" — WINNER
  • Wanda Sykes, "Black-ish"
  • Kristen Wiig, "Saturday Night Live"

Oustanding Writing for a Comedy Series

  • Aziz Ansari & Lena Waithe, "Master of None" - WINNER
  • Alec Berg, "Silicon Valley"
  • Donald Glover, "Atlanta"
  • Stephen Glover, "Atlanta"
  • Billy Kimball, "Veep"
  • David Mandel, "Veep"

Outstanding Directing for a Comedy Series

  • Jamie Babbit, "Silicon Valley"
  • Donald Glover, "Atlanta" WINNER
  • Mike Judge, "Silicon Valley"
  • David Mandel, "Veep"
  • Morgan Sackett, "Veep"
  • Dale Stern, "Veep"

Outstanding Television Movie

  • "Black Mirror: San Junipero" - WINNER
  • "The Immortal Life of Henrietta Lacks"
  • "Dolly Parton's Christmas of Many Colors: Circle of Love"
  • "Sherlock: The Lying Detective"
  • "The Wizard of Lies"

Outstanding Limited Series

  • "Genius"
  • "Fargo"
  • "The Night Of"
  • "Feud: Bette and Joan"
  • "Big Little Lies" - WINNER

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

  • Carrie Coon, "Fargo"
  • Felicity Huffman, "American Crime"
  • Nicole Kidman, "Big Little Lies" - WINNER
  • Jessica Lange, "Feud: Bette and Joan"
  • Susan Sarandon, "Feud: Bette and Joan"
  • Reese Witherspoon, "Big Little Lies"

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

  • Riz Ahmed, "The Night Of" - WINNER
  • Benedict Cumberbatch, "Sherlock: The Lying Detective"
  • Robert De Niro, "The Wizard of Lies"
  • Ewan McGregor, "Fargo"
  • Geoffrey Rush, "Genius"
  • John Turturro, "The Night Of"

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

  • Judy Davis, "Feud: Bette and Joan"
  • Laura Dern, "Big Little Lies" - WINNER
  • Jackie Hoffman, "Feud: Bette and Joan"
  • Regina King, "American Crime"
  • Michelle Pfeiffer, "The Wizard of Lies"
  • Shailene Woodley, "Big Little Lies

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

  • Bill Camp, "The Night Of"
  • Alfred Molina, "Feud"
  • Alexander Skarsgard, "Big Little Lies" - WINNER
  • David Thewlis, "Fargo"
  • Stanley Tucci, "Feud"
  • Michael Kenneth Williams, "The Night Of"
  • Steven Zaillian, "The Night Of"

Outstanding Writing for a Limited Series or Movie

  • Charlie Brooker, "Black Mirror: San Junipero" - WINNER
  • Jaffe Cohen, Michael Zam & Ryan Murphy, "Feud: Bette and Joan"
  • Noah Hawley, "Fargo"
  • David E. Kelley, "Big Little Lies"
  • Ryan Murphy, "Feud: Bette and Joan"
  • Richard Price & Steven Zaillian, "The Night Of"

Outstanding Directing for a Limited Series or Movie

  • Noah Hawley, "Fargo"
  • Ron Howard, "Genius"
  • James March, "The Night Of"
  • Ryan Murphy, "Feud: Bette and Joan"
  • Jean-Marc Vallée, "Big Little Lies" - WINNER

Outstanding Variety Talk Series

  • "Full Frontal with Samantha Bee"
  • "Jimmy Kimmel Live"
  • "Last Week Tonight With John Oliver" - WINNER
  • "The Late Late Show with James Corden"
  • "The Late Show with Stephen Colbert"
  • "Real Time with Bill Maher"

Outstanding Variety Sketch Series

  • "Billy on the Street"
  • "Documentary Now!"
  • "Drunk History"
  • "Portlandia"
  • "Saturday Night Live" - WINNER
  • "Tracey Ullman’s Show"

Outstanding Writing for a Variety Series

  • "Full Frontal with Samantha Bee"
  • "Last Week Tonight with John Oliver" - WINNER
  • "Late Night with Seth Meyers"
  • "The Late Show with Stephen Colbert"
  • "Saturday Night Live"

Outstanding Directing for a Variety Series

  • Andy Fisher, "Jimmy Kimmel Live"
  • Jim Hoskinson, "The Late Show with Stephen Colbert"
  • Don Roy King, "Saturday Night Live" - WINNER
  • Paul Pennolino, "Last Week Tonight with John Oliver"
  • Derek Waters & Jeremy Konner, "Drunk History"

Outstanding Reality Series

  • “The Amazing Race”
  • “American Ninja Warrior”
  • “Project Runway”
  • “RuPaul’s Drag Race”
  • “Top Chef”
  • “The Voice” - WINNER

Outstanding Structured Reality Program

  • "Antiques Roadshow"
  • "Diners, Drive-Ins and Dives"
  • "Fixer Upper"
  • "Lip Sync Battle"
  • "Shark Tank" — WINNER
  • "Who Do You Think You Are"

Outstanding Unstructured Reality Program

  • "Born This Way"
  • "Deadliest Catch"
  • "Gaycation With Ellen Page"
  • "Intervention"
  • "RuPaul’s Drag Race: Untucked"
  • "United Shades Of America: With W. Kamau Bell" — WINNER

Outstanding Host for a Reality/Reality-Competition Program

  • Alec Baldwin, "Match Game"
  • W. Kamau Bell, "United Shades Of America With W. Kamau Bell"
  • RuPaul Charles, "RuPaul’s Drag Race" — WINNER
  • Heidi Klum & Tim Gunn, "Project Runway"
  • Gordon Ramsay, "MasterChef Junior"
  • Martha Stewart & Snoop Dogg, "Martha & Snoop’s Potluck Dinner Party"

Comments